• Inovácia výučby prírodovedných predmetov

• Názov špecifického cieľa: Prostredníctvom inovatívnych metód vyučovania priblížiť žiakom prírodovedné vzdelávanie ako                                                  jednu z alternatív ďalšieho profesijného života.

Cieľ aktivity:

Zaviesť do vyučovacieho procesu prírodovedných predmetov metódy a formy, ktoré podnecujú žiakov k aktívnej práci, zvyšujú ich motiváciu a menia menej atraktívny teoretický prístup k zaujímavému praktickému spôsobu osvojovania si prírodovedných kompetencií.

Popis aktivity:

Súčasné vyučovanie prírodovedných predmetov sa opiera najmä o klasické formy vzdelávania, výklad, heuristický rozhovor, problémové vyučovanie a jednoduché praktické cvičenia, v posledných rokoch aj o dostupný vzdelávací softvér, animácie javov a procesov.

Materiálnym predpokladom pre úspešnú inováciu vyučovacieho procesu prírodovedných predmetov  je vybavenie prírodovedného laboratória, kde bude možné realizovať vyučovanie zamerané na praktické laboratórne cvičenia, demonštráciu preberaných javov a pokusov.  Prostredníctvom využívania počítačom podporovaného laboratória sa vyučovanie prírodovedných predmetov zefektívni a zatraktívni práve vo vzťahu k aktívnemu zapájaniu sa žiakov do riešenia problémových úloh z oblasti prírodných vied.

V spojení s materiálnym vybavením laboratória sa budú vo vyučovacom procese využívať inovované učebné materiály, ktoré budú výstupom spolupráce interných učiteľov prírodovedných predmetov a externých pracovníkov projektu. Spracované budú rôzne témy v predmetoch chémia, biológia a fyzika, a to do foriem nasledovných výstupov:

1. Pracovný list

- doplnkový materiál pre žiakov na vyučovaciu hodinu, ktorý bude obsahovať cvičenia, úlohy a doplňovacie príklady nadväzujúce na preberané učivo

2. Metodický materiál

-  didaktická príprava na vyučovaciu hodinu pre učiteľov daných predmetov

3. Didaktický test

nástroj na overenie vedomostí žiakov

4. Laboratórne cvičenie

- príprava na meranie a pokusy v rámci vyučovacej hodiny v laboratóriu podporovanom počítačom

Súbor týchto materiálov bude tvoriť ako celok návod na prácu v prírodovednom laboratóriu.

Dôraz budeme klásť najmä na podporu aktívnej práce žiakov na hodinách, dôležitým prvkom vyučovania bude interaktivita. Tá bude zabezpečená prostredníctvom interaktívnych cvičení a interaktívnych pracovných listov, ktoré budú spolu s interaktívnymi perami využívané vo vyučovaní prírodovedných predmetov.Využívanie týchto metód a pomôcok vo vyučovacom procese podporí interaktivitu, čo zefektívni a zatraktívni výučbu práve vo vzťahu k aktívnemu zapájaniu sa žiakov do riešenia problémových úloh z oblasti prírodných vied a podporí ich záujem o predkladané témy, ktoré budú následne skúmať prakticky.

Ďalšou náplňou realizácie tejto aktivity bude Škola v prírode zameraná na vedecké poznávanie.

Pomocou jednoduchých pozorovaní a pokusov priamo v prírode chceme žiakom odhaliť základné mechanizmy fungovania prírody, naviesť ich k aktívnemu poznávaniu prírody a tým vytvoriť živnú pôdu pre rozvoj ich záujmu o prírodné vedy aj v teoretickej rovine.

Keďže objem poznatkov, ktoré musia následne žiaci v úlohe maturantov preukázať pri maturitnej skúške z prírodných vied je veľmi široký a okrem teoretických poznatkov musia prezentovať aj svoje praktické zručnosti,schopnosť riešiť problémové úlohy, simulovať prírodné deje, rozhodli sme sa realizovať Prírodovedné sústredenie maturantov, ktorého sa zúčastnia žiaci rozhodnutí maturovať z prírodovedných predmetov.

Cieľová skupina :   4 pedagogickí zamestnanci gymnázia

400 žiakov gymnázia

Výstupy aktivity:

1. Súbor učebných materiálov pre predmet chémia:

• 15 pracovných listov
          • 10 metodických materiálov
          • 4 didaktické testy
          • 12 laboratórnych cvičení

2. Súbor učebných materiálov pre predmet biológia:

• 30 pracovných listov
          • 40 metodických materiálov
          • 10 didaktických testov