• Anglický jazyk na GMA

Výučba anglického jazyka na GMA má dlhú a bohatú tradíciu, v ktorej sa snažíme pokračovať a ponúkať našim žiakom nielen kvalitné štúdium anglického jazyka, prípravu na maturitnú skúšku z anglického jazyka, ale najmä užitočnú devízu do života v podobe znalosti cudzieho jazyka – angličtiny.

Časová dotácia hodín anglického jazyka

Anglický jazyk sa na našom gymnáziu vyučuje od prímy. Časová dotácia v triedach príma a sekunda je 3 h/týždeň, kvarta a kvinta 4 h/týždeň, žiaci sexty – oktávy a 1.– 4. ročníka majú anglický jazyk 4h/týždeň a vo 4. ročníku/oktáve majú maturujúci žiaci z anglického jazyka konverzáciu z anglického jazyka v rozsahu 2 h/týždeň.

Anglické jazykové skupiny

Žiaci tried „malého“ gymnázia (od prímy po kvartu) sú na hodinách anglického jazyka delení do dvoch skupín (podľa ich druhého cudzieho jazyka), žiaci „veľkého“ gymnázia sa v kvinte/1.ročníku rozdeľujú do 6 jazykových skupín na základe ich výsledkov zo zaraďovacieho testu z angličtiny, ktorý obsahuje preskúšanie z vedomostí anglického jazyka zo základnej školy (časy: prítomný, minulý, budúci; otázka, zápor, používanie predložiek, základná slovná zásoba, krátka produkcia písaného textu).

Učebnice a časopisy

Žiaci „malého“ gymnázia na hodinách pracujú s učebnicami English Plus 2nd edition, s učiteľmi pripravenými doplnkovými materiálmi, ako aj s časopisom Gate. Žiaci „veľkého“ gymnázia sa učia z učebníc Maturita Solutions 3rd edition IntermediateUpper-Intermediate. Na hodinách používajú aj učiteľmi pripravené doplnkové materiály a tiež aj časopis Bridge. Práca s časopismi nám ponúka možnosť rozvoja zručností čítania s porozumením, osvojovania si novej slovnej zásoby a aj oboznamovania sa so zaujímavými témami z anglicky hovoriacich krajín. Pre zvýšenie motivácie a čitateľských zručností využívame aj čítanky, t.z. zjednodušené verzie klasiky britskej a americkej literatúry.

Doplnkové učebné materiály

Okrem učebníc a časopisov na hodinách anglického jazyka využívame aj slovníky a rôzne doplnkové materiály na výučbu gramatiky a slovnej zásoby z vydavateľstiev Oxford University Press, Cambridge University Press, Macmillan Education a Pearson Longman (napr. English Grammar in Use, English Vocabulary in Use, Destinations B2, atď).

V maturitnom ročníku využívame výučbový materiál na prípravu na maturitnú skúšku Yes! Angličtina – maturita – vyššia úroveň B2.

Rozvíjanie jazykových zručností

Hodiny obohacujeme aj krátkymi edukačnými videami a prezentáciami, napríklad z dielne BBC alebo Tedx Talks. Tiež rozvíjame receptívne zručnosti počúvania a čítania s porozumením prostredníctvom testových príručiek, maturitných testov z minulých ročníkov a aj iných doplnkových materiálov. Perceptívnym zručnostiam sa venujeme prostredníctvom nácviku písania rôznych slohových žánrov (napr. argumentačná esej, úvaha, formálny a neformálny list) a hovorenie precvičujeme cez situačné úlohy, opisy obrázkov, prezentácie a diskusie vo väčších i menších skupinách.

Do výučby anglického jazyka sa snažíme prinášať prepojenosť s reálnym životom, vnášať doňho interdisciplinaritu a rôzne prierezové témy (napr. environmentálna výchova, globálne vzdelávanie) a motivovať našich žiakov k tomu, aby anglický jazyk sa pre nich stával účinným nástrojom komunikácie v cudzojazyčnom prostredí.

Súťaže a študijné pobyty

Teší nás účasť a dobré umiestenia, ktoré naši žiaci dosahujú v Olympiáde v anglickom jazyku, ako aj ich úspešnosť v štúdiu na stredných školách v zahraničí, ktorých sa zúčastnia ako štipendisti alebo samoplatcovia. Tiež sa tešíme, keď si môžu naši žiaci precvičiť angličtinu na rôznych exkurziách, výletoch alebo súťažiach organizovanými našou školou alebo inými vzdelávacími inštitúciami.

Veríme, že aj tento školský rok bude pre našich žiakov obohacujúci a prinesie im veľa podnetov na zlepšenie si svojich jazykových kompetencií v anglickom jazyku.