• Tréning pamäti 4

        • Sprostredkovateľský orgán pod riadiacim orgánom pre operačný program Vzdelávanie

          Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ

                       Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.

           

          Školenie Tréning pamäti máme úspešne, ale, žiaľ, za sebou.

               Áno, žiaľ, pretože všetky stretnutia mali svoje čaro, svoju atmosféru, ale hlavne všetky boli veľmi kreatívne, inšpiratívne a otvárali nám obzor možností, ako predísť zabúdaniu, ako predísť Alzheimerovej chorobe a iným zdravotným ťažkostiam spojeným so stratou pamäti.

               Obzvlášť zaujímavé bolo posledné stretnutie (28.10.2014 ), ktoré by, podľa môjho skromného názoru, mali absolvovať všetci nastávajúci rodičia. Prečo? Pretože sme sa dozvedeli, že všetko, čo v predškolskom veku vo výchove nezvládneme, napr. odbúrať strach z prekážok, byť samostatný – prvé kroky, prvé schody a pod., byť citlivý a vnímavý na potreby druhého – plač malého dieťaťa a pod., sa odzrkadlí v starobe a negatívne vplýva na rôzne poruchy zdravia – aj na stratu pamäti.

               Dozvedeli sme sa, že prelomovým vekom, kedy začneme rekapitulovať svoj život, vracať sa do minulosti a vyťahovať z akéhosi „batoha“ premlčané bolesti, straty, nepochopenia, zlyhania, je 65. rok života. Vtedy, už aj s vekom, prichádzajú na rad rôzne zdravotné problémy, ktoré musíme riešiť. A medzi nimi je často i problém so zabúdaním... A - všetko so všetkým súvisí – prítomnosť s minulosťou...

               Veľmi podnetné boli vlastné skúsenosti školiteľky, ktorá pracuje so starými ľuďmi postihnutými stratou pamäti, jej výpovede o tom, ako treba chápať takýchto ľudí, ako s nimi žiť ten ICH život – život minulý žijúci v prítomnosti. Ako im neodporovať, nepoúčať ich, že to už tak nie je, že si to len vymýšľajú, ale naopak – ako byť v tej chvíli empatický, ako sa vedieť vcítiť do ich problému – a vtedy zvládajú všetko ľahšie – trápenie, bolesť i prichádzajúcu smrť...

              Za všetky tieto informácie a skúsenosti patrí školiteľke, pani Mgr. Mária Wirth PhD. veľké poďakovanie. Vďaka nej sme absolvovali jedno z mála zaujímavých a podnetných školení. Boli  nielen výbornou lekciou ako zvládnuť prácu s ľuďmi trpiacimi chorobami pamäti (posledné školenie), ale ako zvládnuť i našu samotnú pamäť či prípravu na vlastnú starobu.