Študenti 4. A a oktávy absolvovali zaujímavý vzdelávací projekt Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislave, ktorý vznikol vďaka spolupráci s Trnavskou univerzitou, Židovským kultúrnym inštitútom, Židovským komunitným múzeom a Historickým ústavom SAV.
Prekročiť hranice toho, čo poznáme a objaviť bohatstvo iného národa či náboženstva – to je vždy skúsenosť, ktorá otvára oči a prináša nový uhol pohľadu. Aj my, žiaci štvrtých ročníkov, sme dostali príležitosť nahliadnuť za múry nášho každodenného života a preniknúť trochu do sveta Židov, a to práve vďaka vzdelávaciemu projektu Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislave.
Na hodinách náboženstva sme sa počas štyroch jesenných týždňov rôznymi spôsobmi dotkli témy Židovstva – prednáškou od pani Lucie Hidvégyovej, návštevou Židovskej synagógy na Heydukovej ulici, či pamätníka Chatama Sofera. Vidieť na vlastné oči chrám, v ktorom sa Židia stretávajú na modlitby bolo pre nás naozaj fascinujúce a mnohí sme počas návštevy tajili dych. Prešli sme sa aj múzeom Židovstva v areáli synagógy, kde sa nám odkrylo čosi z ich dávnej histórie či zvykov. Prednášajúci nás interaktívne zapájal, dostali sme úlohu naštudovať si témy, o ktorých sme potom rozprávali našim spolužiakom, čo bolo pre všetkých veľmi obohacujúce. V pamätníku Chatama Sofera nám bol priblížený život tohto významného rabína a dokonca sme mohli vidieť Židov priamo pri modlitbe, čo pre nás malo skutočne veľkú hodnotu. Naše putovanie sa zakončilo poslednou hodinou, na ktorej sme si my sami pripravili projekty o historických predmetoch z múzea, z ktorých každý mal svoj jedinečný príbeh. Aktívnou formou sme sa tak naučili veľa o národe, ktorý je nám kresťanom taký blízky, a predsa často vieme o ňom veľmi málo. Takáto exkurzia do trošku iného sveta nám priniesla množstvo nových poznatkov, ale najmä nám otvorila srdce pre hlbšie porozumenie a úctu. Myslím, že chlapci si navždy zapamätajú, prečo do Židovskej synagógy vstupujú muži len s pokrývkami na hlave... :)
Danka Novotná, 4. A