• Cieľov vyučovania Slovenského jazyka a literatúry je niekoľko.

Základný cieľ je naučiť žiakov logicky myslieť, vzužívať kombináciu vedomostí a vyvodzovať závery.

Podľa úrovne náročnosti a rozsahu môžeme rozdeliť ciele pre žiakov

2. stupňa vzdelávania, čiže Prímy až Kvarty,

3. stupňa vzdelávania - 1. ročníka až 4. ročníka SŠ, resp. Kvinty až Oktávy.

Cieľom výučby slovenského jazyka a slohu Prímy až Kvarty je prekticky a sčsti aj teoreticky zvládnuť pravopis a gramatiku slovenského jazyka, spoznať a precvičiť si základné jazykové štýly, slohové postupy a jazykové žánre (naučiť sa základy štylistiky textov). Na hodinách literatúry je naučiť sa rozumieť umeleckému textu a spoznať základnú terminológiu literárnej teórie, aby ľahšie zvládli učivo na 3. stupni.

Cieľom výučby slovenského jazyka a slohu na 3. stupni je upevniť praktické využite slovenského jazyka a slohu, prehĺbiť teoretické vedomosti a tak žiakov pripraviť na úspešné zvládnutie maturitnej skúšky. Na hodinách litertúry majú žiaci možnosť spoznať, prečo a ako sa v dejinách ľudstva vyvíjala literatúra, spoznať jej teoretickú stránku a prehĺbiť chápanie umeleckého textu v druhoplánovej ideovej rovine.