• Mobilita C2 Madrid

• Po prvej časti Erasmu v Lyone naša mobilita pokračovala v Madride.  Cestovali sme za veľmi pekného počasia a krátko po príchode sme sa privítali s našimi kamarátmi Francúzmi a Španielmi. Hneď po tom, ako sme sa ubytovali v hoteli, sme sa vybrali na prechádzku. Spoznali sme park El Retiro – park odpočinku a mohli sme si začlnkovať v loďkách na jazere.

Erasmus + je najmä o spoznávaní zahraničných škôl a tá španielska nás veľmi príjemne prekvapila.  Španielski kamaráti nás predstavili celej škole a ich spolužiaci neváhali ani chvíľu a ihneď sa s nami išli zoznámiť. Hoci niektorí nevedeli po anglicky, rukami-nohami sme si vždy rozumeli. Niektorí sa dokonca chceli naučiť po slovensky. Navštívili sme aj ich hodiny cudzích jazykov, no vo viacerých triedach to nevyzeralo tak ako u nás.  Atmosféra je pohodovejšia a učitelia  využívajú skôr formu zábavných hier ako učebníc. Tieto naše prieskumy sme nahodili do počítača a taktiež sme interviewovali žiakov a učiteľov, čo bola veľká zábava. Potom sme absolvovali školenie o tom, ako analyzovať všetky tieto získané údaje a na základe neho sme sa dohodli na kritériách analýzy a mohli sme začať zdĺhavú prácu na vyhodnocovaní dotazníkov z prieskumov.

Okrem práce v škole sme navštívili aj mesto a jeho pamiatky. Spoznali sme kráľovský palác, námestia Plaza Mayor a Porta de Sol, ktoré sú najväčšími v Madride, Templo de Debod – egyptské vykopávky  a  tiež najväčšiu nákupnú ulicu v Španielsku - Gran Via. Celé mesto je naozaj nádherné a všade sa dá veľmi rýchlo dostať metrom. Športovcov možno poteší, že sme navštívili Estadio Santiago Bernabeu, štadión futbalového klubu Real Madrid.

Ochutnali sme aj španielsku špecialitu paella - ryžu s morskými plodmi a zeleninou, ktorá mala zaujímavú chuť. Ďalší deň nám pripravili Pincho de Tortilla -  niečo ako naša omeleta - a tá nám veľmi chutila.

Niektoré cudzie zvyky nás opäť prekvapili.  Španieli sa pri stretnutí taktiež bozkávajú na obe líca a večeru jedávajú okolo deviatej večer, na čo sme si museli zvyknúť.

Týmto pobytom sa náš Erasmus + nekončí. Už teraz sa tešíme ako privítame našich kamarátov budúci školský rok v Bratislave, na našej škole.

Simona J. z Kvinty