• Odporúčame

• Aj tieto knihy máme v našej školskej knižnici :) Stačí prísť a požičať si.

Hostinský rozpráva kronikárovi príbeh o mladom chlapcovi, ktorý sa už od mala pretĺka chudobou a samotou, no časom ho prijmu na Univerzitu, kde nájde to čo hľadá. Jednak svoje miesto a otázky na odpovede trápiace jeho myseľ. Spozná kamarátov, ktorí mu sú verní spoločníci v skoro všetkých dobrodružstvách, verní mentorovia v láske a koniec koncov, aj radcami v jeho živote. Kvothe, ako nie jediný chlapec, ktorý nemá svojho bohatého mentora, si musí poradiť s každým jedným výdavkom. Spôsob, ako si zarobiť peniaze na školné, nové veci, ho trápi asi najviac. Hranie na lutne, v čom je skoro jeden z najlepších, mu dáva svoje výhody, ale nie vždy to stačí na pokrytie vecí, ktoré musí zaplatiť. Stretáva sa aj s nenávisťou medzi jeho rovesníkmi a profesormi, čo ho dokáže vytočiť, no vie si zachovať chladnú hlavu, hoci to tak nie vždy vyzerá. Nie len o týchto problémoch sa dočítate v knihe Meno vetra od Patricka Rothfussa a následnej
          aj v pokračovaní Strach múdreho muža.

Klára Kőszeghyová, II.A

Svet plný magických bytostí. Príbeh nás vedie práve do takéhoto sveta. Dozvedáme sa o problémoch jednotlivých bytostí ako aj o problémoch rezervácií, ktoré boli stvorené na ich ochranu. Kendra a Seth sú súrodenci, ktorým sa dostalo šťastia byť vnukmi správcov jednej z týchto rezervácií. A to nie hocijakej! Pomedzi všetky rezervácie existuje päť, ktoré sú prísne utajované, kvôli predmetom ktoré sú v nich ukryté. Vďaka okolnostiam sa ešte nič netušiaci Kendra a Seth ocitnú práve v takejto rezervácii. Prechádzajú ťažkými a napínavými situáciami, pri ktorých chvíľami nebudete dokázať odbehnúť od knihy. Táto séria nesie názov Fablehaven a má celkovo 5 častí (Fablehaven, Východ večernice, Epidémia tieňov, Tajomstvá dračej svätyne, Kľúče od vezenia démonov) na ktoré sa môžete tešiť aj v našej školskej knižnici.

Jakub Ondrúšek, Kvinta

"Na hodine angličtiny nám raz spomenuli knihu 1984 od Georga Orwella. Ked som ju zazrel v našej knižnici, tak som si zaumienil, že si ju aspoň prezriem... Nakoniec to dopadlo tak, že som ju počas 2 mesiacov prečítal 3 krát. Jednoducho som sa do nej "buchol". Nie je to len nejaké komerčné sci-fi.Tá kniha Vás zavedie do samotnej podstaty propagandy, pomôže Vám pochopiť brainwashing, ale hlavne Vás zavedie do najhlbších zákutií ľudského srdca.... I love 1984!"

Štefan Artim, I.A

Úžasná Zeměplocha vás zavedie do sveta, v ktorom neplatí nič z toho, čo pokladáme za isté a vedecky dokázané. 40 kníh, rozdelených do 5 okruhov (Mrakoplaš, Smrť, Čarodejky, Nočná hliadka a Rôzne) paroduje všetky dostupné historické udalosti (pôvod pyramíd), literárne, či umelecké diela (Faust), ako aj situácie, ktoré zažívame každý deň. Ak máte radi knihy plné napätia, nečakaných zvratov a šťastných, aj keď prekvapivých, koncov, Terry Prachett vás určite nesklame.

Mgr. Zuzana Humayová

PERCY JACKSON – Zlodej Bleskov.
          Percy Jackson je obyčajný problémový žiak šiestej triedy s dislexiou. Na konci školského roka, po učiteľkinej premene na krvilačné monštrum, sa však po rade zvláštnych okolností dozvie, že celý život žil v klamstve a že v skutočnosti je synom Poseidona. Od tej chvíle sa zapája do sveta, ktorý pozná iba zo starých gréckych mýtov. Zisťuje, že všetky postavy z bájí skutočne žijú aj v tomto storočí a to vrátane Gréckych Bohov a všetkých mýtických oblúd. Po krátkom čase, ktorý prežil v letnom tábore pre polobohov sa dozvie, že niekto ukradol na Olympe veľmi vzácnu vec a že vinia z toho Percyho. Pod hrozbou vypuknutia veľkej vojny sa vydáva Percy s dcérou Atény a svojím najlepším kamarátom očistiť svoje meno nájdením a navrátením ukradnutej veci. Pri tejto výprave stretne množstvo postáv z mytológie, ktoré sa mu postarajú o nezabudnuteľné zážitky.

Daniela Táborská, Sekunda