• Zaujímavosti

• Dejepis je predmet, na ktorom sa snažíme čo najviac zapojiť študentov do práce

Cieľom je, aby sami prichádzali na riešenia problémov, nachádzali súvislosti, príčiny a dopad jednotlivých historických udalostí. Snažíme sa preto využívať rozličné stratégie, ktoré našli u študentov pozitívny ohlas. Ide o skupinové vyučovanie, vyučovanie v kruhu, projektové vyučovanie, zážitkové vyučovanie, prevrátená hodina a iné. Tieto stratégie rozvíjame konkrétnymi metódami od motivačných cez fixačné až po aplikačné. K obľúbeným metódam na zhrnutie učiva z minulej hodiny patrí napríklad tvorba otázok z prebraného učiva, tvorba správnych a nesprávnych tvrdení alebo metóda Rande, kde si študenti vo dvojiciach vysvetľujú učivo navzájom. K motivačným metódam patrí samozrejme brainstorming, evokácia alebo úryvok piesne alebo filmu k danej téme. Pri výklade učiva používame veľa prezentácií a videovýpiskov. Zaujímavá je tzv. prevrátená hodina, kde študenti dostanú vopred videovýpisky aj s otázkami k danej problematike. Na hodine už len  odpovedáme na otázky, vysvetľujeme, čo zostalo nepochopené. Študentov najviac bavia aplikačné metódy ako je tvorba pojmovej mapy, porovnávacej schémy, pracovných listov, esejí a úvah, básničiek, krížoviek, plagátu alebo turistického sprievodcu. Pracujeme s písomnými prameňmi, karikatúrou, fotografiou, grafmi, filmovými dokumentami. V ostatných dvoch rokoch sme boli obmedzovaní dištančným vyučovaním, ale aj tam sa dajú použiť niektoré metódy.

Dejepis je predmet, na ktorom sa snažíme, aby študenti diskutovali, argumentovali, vyjadrili svoj názor.

Spoločensko- vedné predmety sú nato určené. Osvojiť si schopnosti správnej argumentácie, konštruktívnej kritiky, vyjadrenie úsudku je pre študentov a najmä pre ich budúcnosť nevyhnutnosťou. Na hodinách dejepisu sa ich snažíme viesť k tomu, aby čo najviac komunikovali a nebáli sa pomýliť.

Dejepis je predmet, ktorý sa najlepšie učí mimo triedy.

Bohužiaľ v tomto nás pandémia úplne zabrzdila. Exkurzie a návštevy výstav, múzeí či akýchkoľvek pamiatok boli zastavené. V budúcnosti ich plánujeme zase rozbehnúť a to aj formou vyučovania priamo v múzeu.

Dejepis je predmet, kde kladieme dôraz na formovanie osobnosti študentov.

Vysvetľovaním udalostí a najmä chýb z minulosti ich vedieme k tomu, aby vedeli jasne rozlíšiť pozitívne od negatívneho, dobro od zla , aby sa vždy vedeli postaviť na obranu dobra.

Nakoniec ukážka básničky k zjednoteniu Nemecka a Talianska

Nemecko a Taliansko

chceli sa zjednotiť,

niektorí to však nechceli dovoliť !

Garibaldi a Bismarck plány spriadali,

revolúciu si žiadali.

Vojny, bitky vyxhrali aj prehrali,

no nakoniec sily spojili a